تمایل – گرایش پیام تبریک وزیر امور خارجه

تمایل – گرایش: پیام تبریک وزیر امور خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی برنامه‌ریزی جهت تنظیم بازار تخم‌مرغ ، تنظیم بازار با وزارت کشاورزی هست، نه مغازه‌ها

وزیر جهاد کشاورزی از عوض کردن در شیوه خرید تضمینی گندم جهت سال آینده خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه تنظیم و کنترل بازار داخلی و سیاست‌گذاری جهت صادرات و وارد

برنامه‌ریزی جهت تنظیم بازار تخم‌مرغ ، تنظیم بازار با وزارت کشاورزی هست، نه مغازه‌ها

تنظیم بازار با وزارت کشاورزی هست، نه مغازه ها/برنامه ریزی جهت تنظیم بازار تخم مرغ

عبارات مهم : بازار

وزیر جهاد کشاورزی از عوض کردن در شیوه خرید تضمینی گندم جهت سال آینده خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه تنظیم و کنترل بازار داخلی و سیاست گذاری جهت صادرات و واردات محصولات کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی هست.

به گزارش ایسنا، محمود حجتی در برنامه گفت وگوی خاص خبری شبکه ۲ سیما راجع به اوضاع خرید تضمینی گندم و برنامه های این وزارتخانه جهت سال آینده اظهار کرد: خرید تضمینی گندم طی سال های گذشته به صورت منظم انجام شده است و امسال نیز تا آخر آبان ماه همه مطالبات گندم کاران پرداخت شد. در سال آینده نیز خرید تضمینی گندم ادامه خواهد داشت که البته نظام خرید عوض کردن می کند.

برنامه‌ریزی جهت تنظیم بازار تخم‌مرغ ، تنظیم بازار با وزارت کشاورزی هست، نه مغازه‌ها

وی افزود: بخشی از گندم تولیدی کشاورزان در سال آینده از طریق بورس خرید و فروش می شود و مازاد آن را دولت خریداری می کند ولی کشاورزان مطمئن باشند که دولت گندم تولیدی آنها را در هر شرایطی به صورت کامل خریداری می کند.

معدوم شدن ۱۷ میلیون مرغ تخمگذار آلوده به آنفلوآنزا

وزیر جهاد کشاورزی از عوض کردن در شیوه خرید تضمینی گندم جهت سال آینده خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه تنظیم و کنترل بازار داخلی و سیاست‌گذاری جهت صادرات و وارد

وزیر جهاد کشاورزی همچنین راجع به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۷ میلیون مرغ تخمگذار به علت مبتلا شدن به این بیماری معدوم شد که امسال هم معدوم سازی تاکنون به همین میزان بوده است چراکه باید همه گله های مولد، مولد، تخم مرغ و… در کانون های بیماری معدوم شوند و خود پرورش دهندگان نیز در قرنطینه قرار بگیرند تا به جاهای دیگر سرایت نکند.

حجتی اضافه کرد: برنامه ریزی های بسیاری درخصوص ایجاد ظرفیت های جدید، تولید تخم مرغ و تعادل بخشی به بازار از محل تولید داخلی و واردات انجام شده است است که البته تا جوجه ریزی های تازه به تخم مرغ تبدیل و وارد بازار شود حدود چهار ماه وقت می برد. هم اکنون واردات در حال انجام است و هر شانه تخم مرغ در میادین میوه و تره بار ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه می شود و طی یک ماه گذشته برنامه ریزی جهت این محصول و مقابله با آنفلوآنزا در چندین جلسه به ریاست معاون اول مدیر جمهور و همچنین در وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی شده است است.

وی با بیان اینکه صاحبان مرغداری های تخم گذار زیاد از همه زیان دیده اند، تصریح کرد: تاکنون به واسطه شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مرغداران صدها میلیارد تومان خسارت دیده اند که از این میزان حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق بیمه کشاورزی به صاحبان این مرغداری ها پرداخت شده است است.

برنامه‌ریزی جهت تنظیم بازار تخم‌مرغ ، تنظیم بازار با وزارت کشاورزی هست، نه مغازه‌ها

وزیر جهاد کشاورزی همچنین درخصوص کشت گلخانه ای و ظرفیت ها و پتانسیل های این حوزه نیز گفت: با توجه به محدودیت های آبی موجود اگر بتوانیم محصولات سبزی و صیفی مانند خیار، گوجه فرنگی و… را در گلخانه تولید کنیم و ظرفیت گلخانه ای کشور به این حد برسد، تولید آنها در فضای باز به مصلحت کشور نیست و باید همه مسئولان و دستگاه های متولی به این سمت حرکت کنند.

حجتی ادامه داد: کشت ماهی در قفس نیز از دیگر ظرفیت های بخش کشاورزی به شمار می رود چراکه ارزیابی های اولیه نشان از ظرفیت یک میلیون تنی در سواحل شمالی و جنوبی دارد که براساس مکان یابی ها و برنامه ریزی های صورت گرفته در افق برنامه پنج ساله تولید ماهی در قفس به ۲۰۰ هزار تن در قفس خواهد رسید که عمده آن صادراتی است.

وزیر جهاد کشاورزی از عوض کردن در شیوه خرید تضمینی گندم جهت سال آینده خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه تنظیم و کنترل بازار داخلی و سیاست‌گذاری جهت صادرات و وارد

وی همچنین درخصوص اوضاع تولید دیگر محصولات شیلاتی اظهار کرد: میگو نیز جزو دیگر محصولاتی است که طی سال های اخیر با رشد و تولید همراه بوده است به گونه ای که در سال ۹۲ حدود ۱۲ هزار تن میگو تولید می شد که امسال به بیش از ۳۰ هزار تن رسیده است و بالغ بر ۸۰ درصد آن به قیمت کیلویی حدود ۵.۵ دلار صادر می شود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه آبزی پروری تولید محصولاتی مانند قزل آلا نیز از دیگر نقاط قوت در حوزه شیلات محسوب می شود که طی سال های اخیر با رشد قابل توجهی مواجه بوده ایم و توانسته ایم صادرات آن را شروع کرده و به کشورهایی مانند روسیه زیاد کردن دهیم.

برنامه‌ریزی جهت تنظیم بازار تخم‌مرغ ، تنظیم بازار با وزارت کشاورزی هست، نه مغازه‌ها

حجتی همچنین به دیگر پتانسیل های بخش کشاورزی مانند گیاه های دارویی و… که در قالب دیگر برنامه ها و سیاست های اقتصاد مقاومتی تعریف شده است هست، اشاره کرد و گفت: بارش باران طی سال زراعی جاری نسبت به میانگین بلندمدت ۵۳ تا ۵۷ درصد کم کردن داشته است که براساس آینده نگری ها امیدواریم در بهمن ماه و اسفندماه بخشی از آن جبران شود.

هیچ مشکلی جهت تنظیم بازار شب عید نداریم

وی گفت: در زمینه تنظیم بازار شب عید هیچ مشکلی وجود ندارد چراکه ستاد تنظیم بازار جهت میوه به خاص پرتقال و سیب که حساسیت ها روی آنها زیاد هست، مصوبه ای گذرانده و خرید آنها شروع شده است است و جهت دیگر کالای استراتژیک نیز مانند گوشت مرغ، گوشت قرمز و… هیچ مشکلی وجود ندارد چراکه ذخیره به اندازه کافی داریم و در صورت کسری بازار به مشکلی برخورد نخواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی واسطه گری را یکی از پرسشها عمده در تناوب تولید و توزیع محصولات کشاورزی بیان کرد و افزود: در بعضی محصولات کشاورزی سیاه بازار در فصل آن و حراج بازار بعد از فصل این محصولات وجود دارد که متاسفانه فاصله مزرعه تا بازار آنها بسیار زیاد است که باید نهادسازی شود.

حجتی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی تاکید دارد تا تشکل های بخش کشاورزی ایجاد و توانمند شوند تا بتوانند در بازار مصرف محصولات خود را عرضه کنند که البته آرام آرام دست دلالان در حال کوتاه شدن است و کشاورزان زنجیره های خود را به تدریج تشکیل می دهند ولی باید گفت زنجیره تولید تا توزیع باید تعریف شود و تعاونی های کارآمد و توانمند اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید در بخش کشاورزی ایجاد و تقویت شوند تا دست واسطه ها و دلالان کوتاه شود.

تنظیم بازار با کشاورزی است نه مغازه ها

وی همچنین درخصوص اینکه مدیریت بازار محصولات کشاورزی در اختیار این وزارتخانه است یا دیگر دستگاه ها، گفت: وزارت جهاد کشاورزی براساس قانون وظیفه تولید و تامین محصولات کشاورزی را برعهده دارد و توزیع این محصولات با هماهنگی دیگر دستگاه ها و اصناف صورت می گیرد ولی اگر بعد از توزیع آنها، مغازه ای یا مغازه هایی در سطح شهر اقدام به گران فروشی یا سودجویی کردند وظیفه دیگر دستگاه هاست تا با متخلفان برخورد کنند.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: به مصلحت کشور نیست که جهت نظارت بر بازار یا مدیریت صادرات و واردات محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی شرکت هایی موازی شرکت توسعه و تجارت یا دیگر دستگاه ها مانند اتاق اصناف خاص محصولات کشاورزی تشکیل دهد بنابراین وزارت جهاد کشاورزی با این دستگاه ها همکاری تنگاتنگ خواهد داشت تا اهداف آینده نگری شده است به مرحله اجرا برسد.

حجتی همچنین درخصوص بیمه محصولات کشاورزی نیز گفت: بیمه محصولات کشاورزی از جمله بیمه های بسیار پرریسک در دنیاست که از جانب دولت ها مورد حمایت قرار می گیرد. در کشور عزیزمان ایران خسارت محصولات کشاورزی حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیارد تومان برآورد می شود که از این میزان حدود ۳۰ درصد تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار دارند که ۷۰ درصد خسارت به کشاورزان را دولت می پردازد و ۳۰ درصد سهم خود آنهاست.

وی در آخر گفت: هر سال ۱۰۰۰ میلیارد تومان دولت جهت بیمه محصولات کشاورزی پرداخت می کند و ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان نیز از کشاورزان دریافت می شود ولی توصیه اینجاست که پرداخت غرامت جهت جبران هزینه ها است تا تولیدکننده بتواند به حیات اقتصادی خود ادامه دهد که البته با وجود تلاش های دولت شرمنده همه کشاورزان هستیم که بعضاً پرداخت بیمه آنها با تاخیر صورت می گیرد.

واژه های کلیدی: بازار | تنظیم | برنامه | محصولات | کشاورزی | برنامه ریزی | برنامه ریزی | محصولات کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs